Zaangażowany sport: LFC Foundation

By Czerwiec 7, 2018Uncategorized

LFC Foundation to druga fundacja brytyjskiego klubu o której możecie przeczytać i kolejna, której działaniami warto się inspirować.

Fundacja Liverpoolu skupia się na tworzeniu szans dla dzieci i młodzieży, ale to nie jest jej jedyne pole działania. Jak się za chwilę okaże, LFC Foundation poprzez wsparcie dzieci dociera też do ich rodzin i pozostałych członków społeczności.

Wszystkie projekty społeczne klubu są uporządkowane według trzech celów. Pierwszy cel to budowanie wspólnot wśród lokalnych społeczności. Drugi cel skupia się na budowaniu umiejętności wśród dzieci i młodzieży. Trzeci cel można określić jako budowanie dobrego samopoczucia wśród ludzi.

W ramach pierwszego celu możemy wyróżnić projekty adresowane dla rodzin, niepełnosprawnych i dziewczyn. Open Goals jest inicjatywą skierowaną dla rodzin. Fundacja zaprasza do aktywności fizycznej całe rodziny. Zajęcia, wśród których można wyróżnić np. Frisbee, odbywają się w każdą sobotę i niedzielę w parkach znajdujących się w Liverpoolu a zaproszenie wystosowane jest do osób w wieku od pięciu lat w górę.

Respect 4 all 1 to program, który aktywizuje fizycznie niepełnosprawnych. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do soboty aż piętnaście razy w każdym tygodniu. Uczestniczą w nich zarówno osoby na wózkach jak i Ci, którzy zmagają się z innymi niepełnosprawnościami. Zasięg projektu nie ogranicza się tylko do Liverpoolu, ale obejmuje także hrabstwo Merseyside.

Tak samo jak w przypadku Manchesteru United, także Liverpool FC dba nie tylko o jak najlepszy rozwój młodych piłkarzy, ale także dziewczyn, które chcą uprawiać piłkę nożną. Głównym celem projektu Premier League Girls Football jest propagowanie piłki nożnej wśród dziewczyn szczególnie wśród tych, które mają mniejszy dostęp do odpowiedniej bazy treningowej. Po wstąpieniu do programu każda z nich może uczestniczyć w treningach, które odbywają się zarówno w ramach zajęć szkolnych jak i po ich zakończeniu.

Drugi cel fundacji skupiający się na budowaniu umiejętności wśród dzieci i młodzieży jest realizowany m.in. przez projekt Premier League Works, który jest adresowany do osób w wieku 18 – 25 lat. Chodzi tutaj konkretnie o osoby, które nie pracują, nie uczą się czy nie uprawiają (zawodowo) sportu. W ramach programu młodzi ludzie rozwijają głównie miękkie umiejętności takie jak rozwiązywanie problemów czy wzmacnianie pewności siebie. Nabywanie tych kompetencji trwa cztery tygodnie a po zakończeniu kursu istnieje możliwość odbycia stażu.

Ostatni cel czyli budowanie dobrego samopoczucia wśród ludzi odnosi się nie tylko do dzieci i młodzieży. W ramach realizacji tego celu LFC Foundation otwiera się na żołnierzy weteranów. W jaki sposób klub i fundacja chce do nich trafić? Poprzez, co pewnie nikogo nie może dziwić, piłkę nożną. Treningi piłkarskie mają wspierać byłych żołnierzy w płynnym przejściu do życia w cywilu.

Warto wspomnieć także o tym, że fundacja Liverpoolu nie skupia się tylko na długoterminowych inicjatywach, ale organizuje również duże wydarzenia. Jedno z nich odbyło się pod koniec marca. Przy wypełnionym po brzegi stadionie Anfield, rozegrano mecz w którym zmierzyły się legendy Liverpoolu (w składzie m.in. ze Stevenem Gerrardem, Michaelem Owenem i Jerzym Dudkiem) z legendami Bayernu Monachium (w składzie m.in. z Lotharem Matthäusem, Bixente Lizarazu i Giovane Elberem).

Spotkanie zakończyło się wynikiem 5:5 a wszystkie pieniądze z biletów zostały przeznaczone na fundację Liverpoolu i jej partnerów.