Święci dla dzieci i młodzieży

By Wrzesień 14, 2018news

Saints Foundation to trzecia brytyjska fundacja klubowa, którą chciał bym Wam przybliżyć, tym razem pod kątem działań adresowanych do dzieci i młodzieży.

Dwa poprzednie teksty, które dotyczyły fundacji Manchesteru United i Liverpoolu FC wywołały duże zainteresowanie z Waszej strony. W tym artykule chciałem przybliżyć działania fundacji Southampton FC. Zamierzam jednak skupić się tylko na działaniach, które są skierowane do dzieci i młodzieży.

Działania społeczne klubu są bardzo szerokie. Obejmują różne grupy wiekowe. Projekty dla dzieci i młodzieży stanowią dużą część aktywności fundacji. Na stronie internetowej nie znajdzie się dużo informacji dotyczących poszczególnych projektów. Postaram się jednak pokazać to, co według mnie  jest najważniejsze w działaniach fundacji.

Pierwsze, co od razu zwróci naszą uwagę, to szeroka współpraca ze szkołami. Co ciekawe, fundacja skupia się nie tylko na pracy z dziećmi, ale także z nauczycielami. Najbardziej podstawowym celem jest udoskonalenie lekcji wychowania fizycznego. To jest punkt odniesienia, który ma prowadzić do wzmocnienia w dzieciach wytrwałości i inteligencji emocjonalnej. W związku z tym, przedstawiciele fundacji spoglądają na dzieci całościowo a nie tylko pod kątem fizycznego rozwoju. Dobrze obrazuje to historia Dylana z którą można zapoznać się na profilu Saints Foundation na Youtube. Młody chłopak opisuje pozytywną przemianę, która w nim zachodzi pod wpływem zajęć z pracownikami fundacji.

Bardzo ciekawym projektem jest Premier League Enterprise. Adresowany jest on do młodzieży ze szkół średnich, która ma problem z językiem angielskim i matematyką. Bazując na specjalnie przygotowanym programie, który trwa dwanaście miesięcy młodzi realizują m.in. specjalne zadanie, które związane jest z biznesem. W tym roku zadanie dotyczy przygotowania strategii, której celem będzie zachęcenie fanów do spędzania większej ilości czasu w dniu meczu włączając w to jak najlepsze komercyjne wykorzystanie dnia meczowego.

Saints Foundation bardzo aktywnie działa nie tylko w szkołach, ale wypełnia też czas dzieciom popołudniami i wieczorami w dziewięciu miejscach zlokalizowanych w Southampton oraz okolicach. Saint Kicks to program, który promuje nie tylko piłkę nożną, ale także inne dyscypliny sportowe. Poprzez Saint Kicks fundacja chce wzbudzać w młodych sportowy styl życia.

Fundacja Southamptonu przykłada także dużą wagę do propagowania piłki nożnej wśród dziewczyn. W poniedziałki i środy organizowane są treningi dla dziewczyn między 11 a 16 rokiem życia niezależnie od umiejętności, które prezentują, dlatego, że dzięki tym zajęciom mają się one przede wszystkim dobrze bawić i utrzymywać w dobrej formie.

Kolejną grupą do której fundacja kieruje swoje działania są osoby z niepełnosprawnością ruchową i umysłową. W tym obszarze Saints Foundation również współpracuje ze szkołami aby dostarczyć dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami zajęcia sportowe nie tylko związane z piłką nożną.

Gdy spojrzy się na liczne inicjatywy, które są adresowane do dzieci i młodzieży można stwierdzić, że Saints Foundation może być świetnym źródłem inspiracji dla podmiotów sportowych w Polsce, które chcą budować marketing społecznie zaangażowany.

Krzysztof Wodecki